Rope Climber

Dlaczego większość robotów porusza się tylko w przód i tył, ewentualnie skręcając? Dlaczego nie w pionie? Takie pytanie zadawałem sobie, gdy wpisałem w wyszukiwarce 'lego mindstorms rope climber'. Znalazłem tylko jednego robota, który dość wolno wciągał się po linie na 70 cm. I tu pojawiła się okazja dla mnie. Zbudować robota, który szybko wyjedzie po każdej linie na dużą wysokość.

Samo wymyślenie konstrukcji zajęło mi 5 minut, a budowa pochłonęła godzinę. Zdecydowałem, że najprościej będzie używać jedynie tarcia między liną a mechanizmem do utrzymywania robota w miejscu. Oczywiście mogłem zbudować skomplikowany system bloczków, ale na prawdę po co? Szybko złożyłem trzy takie same elementy z kołem, połączyłem je pod kątem 120 stopni, związałem gumką, dołączyłem centralkę NXT i czujnik dotyku i to wszystko.

Konstrukcja sprawdziła się znakomicie. Podczas testu robot wyjechał na drugie piętro mojego domu (około 8m od ziemi) w czasie poniżej minuty.

Podsumowując, projekt do zbudowania i przetestowania w ciągu jednego popołudnia, oczywiście jeżeli masz linę pod ręką. Polecam wszystkim!

Wideo


Galeria

Galeria 3D

Obrazy w tej galerii możesz oglądać jedynie przy użyciu specjalnych czerwono-niebieskich okularów. Można je nabyć w wielu sklepach internetowych za bardzo małe pieniądze.


Kod programu

//author: Krzysztof Kapusta, All rights reserved #define MOTORS OUT_ABC #define BUTTON S2 task main() { SetSensorTouch(BUTTON); OnFwdReg(MOTORS, 100, OUT_REGMODE_SPEED); while (!SensorBoolean(BUTTON)); Off(MOTORS); Wait(SEC_2); while (!SensorBoolean(BUTTON)); }

Pokaż/ukryj cały kod

Komentarze

Niestety, nie ma instrukcji. Trochę pomysłowości i na pewno sam zbudujesz coś lepszego niż ja.

Dodane przez: Admin | 2014-01-25

Daj instrukcje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodane przez: Lukmike | 2014-01-25

Dodaj swój komentarz