Robot sprzątający podłogę

Już dawno nie zbudowałem nic nowego na tą stronę, aż tu nagle udało mi się całkiem przypadkiem skonstruować świetnego robota. Budowa sprzątacza podłogi zajmuje 2 godziny i daje całą masę frajdy. Poświęc jedno popołudnie i przekonaj się sam/a !

floorcleaner


Dwie gry - Pong i Driver

Dwie proste gry napisane na wyświetlacz kostki NXT. W obie można grać wykorzystując wyłącznie klawicze, więc nie trzeba budować zupełnie nic. Kilka godzin pisania i kilka godzin grania. Zapraszam do spróbowania!

ponganddriver


Działo sterowane ruchami ręki za pomocą akcelerometru

Prosty robot wykorzystujący oba czujniki skonstruowane przeze mnie - akcelerometr i bargraf. Lufa działka sterowana jest ruchami reki, a wyświetlacz pokazuje pozostałą liczbę pocisków. Nareszcie te czujniki okazały się przydatne!

accshooter


Ulotkator - robot podający ulotki

Robot wykonany w ramach miesięcznej praktyki w firmie Creative Space. Podaje ulotki z zasobnika w jak najbardziej atrakcyjny i przyciągający uwagę sposób. Dość skomplikowany projekt, który ostatecznie okazał się ogromnym sukcesem.

flyerbot


Bargraf - wskaźnik z 10 diod LED

Bardzo prosty układ elektroniczny pozwalający kontrolować 8 diod LED z programu oraz 2 diody LED ręcznie. Niezastąpiony tam, gdzie ekran już nie wystarcza.

bargraph


Edge Avoider - robot unikający krawędzi stołu lub czarnej linii

W chwili wolnego czasu stworzyłem tą ultra-prostą konstrukcję. Zadaniem robota jest jazda w losowym kierunku po stole unikając przy tym spadnięcia. Robot może zostać również przystosowany do utrzymywania się w obszarze ograniczonym czarną linią na płaskim podłożu. Zobacz co można zbudować w mniej niż godzinę!

edgeavoider


Akcelerometr i magnetometr - czujnik własnej roboty

Ten czujnik przyspieszenia i pola magnetycznego został wykonany w oparciu o układ LSM303DLH i przystosowany (po wielu ciężkich próbach) do działania wraz z Lego. Dzięki niemu będzie możliwe dokładne sterowanie pozycją robota w przestrzeni, na przykład wykonując skręty o ściśle określony kąt. Jest co najmniej 3 razy tańszy niż dostępne handlowo, więc jego budowa na pewno się opłacała. Czytaj więcej, aby poznać zobaczyć przykładowe zastosowania i dokładny opis.

accmag


Czytnik taśmy - Pamięć o dostępie sekwencyjnym

Ten robot pracuje jak magnetofon, lub jak kto woli - pamięć o dostępie sekwencyjnym. Taśma przewija się pod czujnikiem, a robot czyta wszystkie dane binarne. Następnie prezentuje je w odpowiedniej formie - tekst na ekranie, muzyka z głośnika lub jakkolwiek inaczej. Zobacz jak odtwarza Beethovena!

tapereader


Własny czujnik dźwięku

Szkoda mi było wydawać pieniądze na czujnik dźwięku od Lego, więc zrobiłem swój własny. Tak po prostu! Jest to prosty układ wzmacniający dźwięk z mikrofonem. Niedługo na pewno zbuduję robota sterowanego klaskaniem.

Czujnik dźwięku


Micromouse - robot rozwiązujący labirynt

Ten zwinny robot rozwiązuje nieznany wcześniej labirynt starając się znaleźć najkrótszą trasę. Do poszukiwania drogi oraz do nawigacji używa jedynie obrotowego czujnika koloru. Czasochłonna konstrukcja, ale daje niezwykłą satysfakcję!

micromouse


Robot wspinający się po pionowej linie

Bardzo prosty robot wyjeżdzający po pionowej linie. Zobacz jak wyjeżdza na drugie piętro domu w mniej niż minutę!

ropeclimber


Linefollower odsłona druga

Udoskonalony linefollower podążający już tylko czarną linię, w dodatku ze skrzyżowaniami, a to wszystko z użyciem tylko jednego czujnika światła! Szybka konstrukcja i bardzo dobry algorytm sterujący. Zapraszam do oglądania!


Linefollower

Mój pierwszy linefollower. Zbudowany z użyciem jedynie jednego czujnika koloru, natomiast podążający za trójkolorową linią. Bardzo prosty projekt dla początkujących.

Dodatkowo na mojej stronie zacząłem umieszczać instrukcje budowy swoich robotów. Są to filmy, dokładniej pokazy slajdów, z kolejnych etapów budowy. Zapraszam do powolnego oglądania!


Miotacz płomieni

Miotacz płomieni na gąsienicach! Ten oryginalny robot wyszukuje potencjalne cele i atakuje je ponad półmetrowymi płomieniami. Nikt tego wcześniej nie próbował! Musisz zobaczyć!

flamethrower


Skaner 3D

Zbudowany skaner 3D pozwala z zadziwiającą jakością skanować rzeczywiste przedmioty i zapisywać ich trójwymiarowe cyfrowe obrazy. Po ich otworzeniu na komputerze pojawia się dokładna kopia przedmiotu. Prosta konstrukcja umożliwi każdemu zbudowanie podobnej maszyny!


Nowa domena + nowy serwer

Zdecydowałem się na przeniesienie strony pod nową domenę LegoRobot.pl. Krótszy adres działa zdecydowanie na korzyść witryny, no i oczywiście brak jest reklam w niekontrolowanych miejscach. Mam nadzieję, że zapamiętasz nowy adres mojej strony!


Robot sterowany światłem - wielki sukces

Długo doskonalony pojazd sterowany światłem wreszcie został ukończony! Robot potrafi aktywnie podążać za światłem żarówki lub latarki, nawet w oświetlonym pomieszczeniu, lub wyszukiwać źródła światła i zgłaszać ich znalezienie. Unikalny projekt, który musisz zobaczyć!


Pojazd ze sterowaniem jak w prawdziwym samochodzie!

Następny dodany projekt to model samochodu ze skrętnymi przednimi kołami. Zobacz tutaj.


Kolejny projekt dodany - Dźwig

Dodałem kolejny projekt! Jest to model dźwigu. Ma obrotową podstawę, wysuwane ramię i podnośnik. Zapraszam do oglądania tutaj.


Moja strona wreszcie ruszyła!

Po tygodniach pracy nad wyglądem i zawartością strony mam zaszczyt zaprezentować moją stronę poświęconą projektom LEGO MINDSTORMS® NXT 2.0. Na początek zamieściłem materiały dotyczące dwóch projektów zbudowanych w ostatnim czasie. Dostępne są filmy i zdjęcia (w tym trójwymiarowe). Niedługo pojawią się kolejne wpisy już ukończonych robotów.

Ciągle pracuję nad zamieszczaniem filmów prezentujących budowę robotów, tak aby każdy mógł zbudować podobne samodzielnie.