O mnie

Krzysztof KapustaNazywam się Krzysztof Kapusta i jestem studentem Automatyki i Robotyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Robotyką interesowałem się już trzy lata przed rozpoczęciem studiów. Łączyła ona wszystko co lubię: tworzenie własnych konstrukcji, programowanie i elementy elektroniki.

Zacząłem od składania robota humanoidalnego I-Droid, wydawanego z gazetą (wyd. DeAgostini). Bardzo przyjemnie się go składało i bawiło nim. Wtedy też zacząłem pisać pierwsze programy. Szybko opanowałem podstawy języka C++, co uwolniło mnie od konieczności stosowania programowania graficznego. Robot ten, mimo że sprzedawany w częściach w gazecie, okazał się nadzwyczaj rozbudowany. Dużym plusem było też to, że to ja sam budowałem go od najmniejszej części. Dzięki temu poznałem wszystkie mechanizmy pozwalające mu się poruszać w aż 7 stopniach swobody!

Około 2010 roku zainteresowałem się klockami LEGO MINDSTORMS NXT®. Zdecydowałem się na zakup zestawu, choć kosztował niemało, i zacząłem składać pierwsze roboty. Na początku były to proste zabawki złożone zgodnie z instrukcją z pudełka. Potem zacząłem składać własne konstrukcje. Dużo pomógł w tym język NXC i środowisko programistyczne Bricx CC. Dały mi one możliwość zastosowania języka podobnego do C w moich projektach i ułatwiły pracę. Pomysły na nowe roboty czerpię z wielu miejsc. Czasami ciekawy pomysł sam wpadnie mi do głowy, czasem zobaczę ciekawego robota w Internecie i staram się zbudować lepszego. Ostatnio użytkownicy tej strony proponują ciekawe projekty.

Na początku moje konstrukcje nie były bardzo zaawansowane. Z czasem poznałem kolejne funkcje Lego i NXC i tworzę coraz ciekawsze projekty. Pracuję również nad własnymi czujnikami. Zapraszam do przeglądania już ukończonych prac tutaj i częstego odwiedzania tej witryny!